اندرسون (P.W. Anderson)، برنده جایزه نوبل فیزیک سال 1977 ، استاد دانشگاه پرینستون، استاد غیرمقیم انیستیتوی سانتافه. گرایش اندرسون فیزیک ماده چگال، بیوفیزیک، شبکه‌های نیورال، و تئوری Complexity

-----------------

آیا همانطور که من اعتقاد دارم تئوری ریسمان (String theory) یک کاربی هوده و یک پروژه بی سرانجام است؟ در اینکه این تئوری یک کار تخصصی در ریاضیات هست و تا امروز موجب پیدایش روش‌ها و شاخه‌های جدیدی در ریاضیات گشته است و از این به بعد هم خواهد شد جای تردید نیست ولی واقعاً به غیر از این چیز دیگری هست؟ تا آنجائی که به فیزیک مربوط می‌شود اصلاً این همه زحمت، کار و زمانی که تا امروز بر روی آن صرف شده است قابل توجیه است؟

 من بر این باور هستم که تئوری ریسمان اولین کار علمی در طول صد ها سال اخیر است که علیرغم هیچ تائید تجربی، آزمایشگاهی یا مشاهداتی این همه سال دنبال شده است و اینکه هنوز عده‌ای اصرار به ادامه این راه دارند. . واقعیت این است که این تئوری طبیعت و جهانی را توصیف می‌کند که فیزیکدان ها دوست دارند چنان باشد، در حالی که باید برعکس باشد: ما فیزیکدان ها نتظار داریم که یک تئوری جهان را نه باب میل ما بلکه آنگونه که هست توصیف کند.

 نکته تأسف بار دیگر که از عده زیادی از محققین جوان فیزیک، تئوریسین های آینده، نیز شنیده‌ام این است که تئوری ریسمان امروز به حدی وسیع و شاخ و برگ دار شده است که فقط خود را با تحولات آن به روز نگاه داشتن نیازمند یک شغل تمام وقت است. این بدان معنی است که احتمال اینکه نسل جدید بتواند وقت کافی داشته باشد تا به دنبال روش‌های جدید در فیزیک برود رو به کاهش است.

نظرات   

 
#3 در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کانجا سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایتامین دولت آبادیان 1395-05-05 10:58
با درود بر استاد ناصری.....بنده از شاگردان جدید و آماتور هستم و جدیدا بدین جرگه پیوستم.....ولی با کمال احترام نظریه ریسمان باید منطقی باشه ....البته تئوری ریسمانها نیاز به تغییرات زیادی در ابعاد جهان شمول داره ولی کلیتش حقیقتی است که با همه علوم جور در میاد....
سلسله موی دوست حلقه دام بلاست
هرکه دراین حلقه نیست فارغ ازاین ماجراست
یا حق
 
 
-1 #2 تئوری ریسمان:پروژه ای بی سرانجامعاطفه ابوالقاسمی امیری 1393-01-26 18:55
اصلا از این تئوری اطلاعی ندارم.
اما این جمله بسیار برانگیزاننده است
که:فیزیکدانان انتظار دارند یک تئوری جهان را نه باب میل ما بلکه آنگونه که هست توصیف کند.
 
 
+2 #1 آب در هاون کوبیدنمحمد فتاحی 1392-08-13 20:00
اندر افتادن طشت ریسمانیان(اهالی تئوری ریسمان)از بام فیزیک: پروفسور mathematical physics دانشگاه پرینستونEdward Wittenدر گفت و گو با new scientistبیان کرد که "تئوری ریسمان هنوز نمرده است"این در حالی است که از زبان Sean Carrollمیگوید "باوجود ناتوانی در آزمایش کردن این نظریه هنوز چشم به راه نتایج با ارزش هستیم".
ناگفته نماند که در ادامه بیان می کند که"یکی از پیشگویی های دراماتیک نظریه ریسمان این است که یک رشته ی کیهانی با طول میلیاردها سال نوری به ضخامت کمتر از یک پروتون و چگالی خیلی زیاد باید موجود باشد و تحقیقات همچنان ادامه دارد..."
تا زمانی که دیدگاه اجزا نگری و پیامدهای آن(مثل نظریه ریسمان)رخت خود از حیات فیزیک برنبدند افراد زیادی پیدا خواهند شدکه به دنبال چنین ریسمان هایی در کائنات بگردند.
منبع : new scientist
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید. لطفا ابتدا عضو شوید