کلیفورد پیکاور(Clifford Pickover) متخصص کامپیوتر و وابسته به مرکز تحقیقات IBM T. J. Watson Research Center می‌باشد و صاحب چندین کتاب معروف از جمله «جهان های موازی» است.
- - - - - - - - - - -


به باور من آگاهی، شعور، فکر، احساس و حافظه همگی نتیجه نحوه خاص قرار گرفتن (چیدمان) نرون های مغز است و بس و بنابراین باید بتوان ماشینی ساخت که ذهنی به پیچیدگی ذهن ما داشته باشد. لایبنیتس (Leibniz)، ریاضیدان و فیلسوف آلمانی، نیز چنین ماشینی را ممکن می‌دانست و معتقد بود صرفنظر از اندازه بسیار بزرگی که خواهد داشت، درونش چیزی منهای اجزائی مکانیکی که مدام در حال اندرکنش با همدیگر هستند وجود نخواهد داشت که بشود «تجسم» و «تفکر» را به آن منتسب نمود.

طبیعی است که هر ماشینی از مواد خاصی ساخته می‌شود و ماشینی هم که مانند مغز انسان دارای ذهن و احساس باشد از موادی ساخته خواهد شد که کاملاً متفاوت از مواد سازنده نرون های مغز است. این بدان معنی است که ماده‌ سازنده مغز نقشی در آگاهی و تفکر ندارد و این تنها ساختار مغز (چیدمان و رابطه بین نرون ها) است که آگاهی و فکر را تولید می کند. حال اگر روزی مغزی بسازیم که چیدمان اجزای آن کپی چیدمان نرون های مغز فرد خاصی (مثلاً آقا یا خانم الف) باشد، این مغز مصنوعی فکر خواهد که آن فرد (آقا یا خانم الف) هست. با این حساب و نظر به چنین برخورد کاملاً مادی با مغز، سئوالی که مطرح می‌شود این است که چه بر سر اعتقاداتی مانند زندگی بعد از مرگ، ارتباط با موجودات جهان های موازی، یا حتی موجودیت «خدا» می‌آید؟ جواب: در این مورد نیز نباید مشکلی باشد چون برای این مغز که کپی مغز آقا یا خانم الف هست چنین اعتقاداتی معنی خواهند داشت و ذهن این مغز که می‌تواند فکر کند، رؤیا نیز خواهد داشت، دنبال رستگاری خواهد رفت و حتی عبادت هم خواهد کرد.

نظرات   

 
#6 رابطه ی خالق و مخلوقیعلی مقیمی 1396-02-17 11:35
درود بر استاد گرامی

اگر این فرضیه را بپذیریم که انسان با استفاده از cpuهای کوانتومی ساخته ی خود و رباتهای فوق پیشرفته روزی بتواند ابر انسان بسازد.
در اینصورت از نگاه ابر انسان خالق و خداوند و آفریدگار او انسان است .پارادوکس جالبی پیش میاد :انسان موجودی ضعیف تر که خالق موجودی قدرتمند تر است . با همین نگاه ابر انسان ها نیز بعدها موجودات تکامل یافته تر ی را خلق میکنند و خدای آنها می شوند و شاید خالق ما هم موجودی ضعیفتر از خود ما بوده باشد !!
 
 
+1 #5 کمال وآرامش درونصلاح الدین هدایتی 1395-03-08 19:06
درود براستاد گرامی
آیا یک مغز مصنوعی که برگرفته ازهوش مصنوعی باشه میتونه ازلحاظ معرفتی رشد کنه و به کمال برسه یامثلا مثل بنده ازخواندن کتابهای صفرویک شما لذت ببره یا طرزفکرش عوض بشه وبه یک باره متحول بشه سرشار ازاحساس بشه و به آرامش درونی برسه یا مثل آدما خلقو خوهای متفاوت داشته باشندٰجهان بینی داشته باشند و به دنیای فلسفه ٰفیزیک وریاضی و...علاقه مند بشند حق رو بشناسند وبه دنبال حقوق خود حزب تشکیل بدن وعملا حقی ازلحاظ اجتماعی برای خود قايل بشوند بدون اینکه سیر تکاملی هستی راسپری کرده باشند به یکباره بوجود بیان وکامل بشن .
دراین حالت ازنظر نظریه داناکی چه فرقی بین انسان وماشین میشه تصور کرد انسانی که وارث سالها تکامل درزمینه

ناصرى:
با درود، در كلاس بيولوژى داناكى نشان مى دهيم كه از نظر تئوريك مى توان رباتى ساخت كه تمام آن ويژگى هايي را كه نام برده ايد داشته باشد و بعبارت ديگر مثل من و شما عمل و رفتار كند و يا باصطلاح زندگى كند. اگر در حال حاضر نمى توانيم از نظر تكنولوژى چنان رباتى بسازيم تنها به خاطر محدوديت سرعت CPU هاى فعلى است و سرعت دسترسى به حافظه جهت برداشتن اطلاعات. بر اين باور هستم كه با ورود كامپيوتر هاى كوانتومى اين نشكل برطرف خواهد شد و چندان طول نخواهد مشيد كه كره زمين را موجوداتي به نام ابرانسان در كنترل داشته باشند.
منتظر كلاس هاى تئورى آشوب و بيولوژى داناكى باشيد كه اين بحث هيجان انگيز را خواهيم داشت.
 
 
+3 #4 زندگی مجازیابراهیم امیدی 1394-08-12 05:27
شکل دیگر این موضوع رو میتوان زندگی مجازی یا شبیه سازی سیگنال های رهسپار به سوی مغز دانست. با توجه به اینکه کل درک و آگاهی ما نسبت به جهان اطرافمان برگرفته از سیگنال هایی است که از سوی اندام های ادراکی به مغز سرازیر هستند، با شبیه سازی این سیگنال ها و ارسال آنها به سوی مغز، مغز تفاوتی بین این سیگنال مجازی و واقعی حس نخواهد کرد و بنابراین فرد به زندگی مجازی خود ادامه میدهد. پیشنهاد میکنم فیلم Matrix I که با این نگاه تولید شده مشاهده نمایید.
جالب اینجاست که با این نگاه، دیگر نمیتوان به هیچ واقعیتی اطمینان داشت و چه بسا هم اکنون نیز ما در حال گذراندن زندگی مجازی خود باشیم!
البته فراموش نکنیم که فرض اساسی این نگاه این پیش فرض است:
"کل درک و آگاهی ما نسبت به جهان اطرافمان برگرفته از سیگنال هایی است که از سوی اندام های ادراکی به مغز سرازیر هستند"

درستی یا نادرستی این پیش فرض جای بحث دارد ... فکر میکنم تنها در مکانیک نیوتونی این پیش فرض کاملا پذیرفته باشد.
 
 
#3 ماشین انسانآناهیتا مستاجران 1393-08-06 21:34
اگر چنین ماشینی ساخته شود و این ماشین بتواند خودش را تکثیر کند و همجنین به تکامل برسد ، شاید به این معنا باشد که ما نیز قبلا یک چنین ماشینی بوده ایم که توانسته ایم تکثیر و تکمیل شویم، همانگونه که هم اکنون داریم چنین افعالی را انجام می دهیم.
 
 
+2 #2 باورهاعاطفه ابوالقاسمی امیری 1393-01-26 17:49
با سلام
این چیدمان نرونها ، شطرنج را تداعی کرد.
شاید چیدمان کپی ساخته شده بتواند مسیر جدیدی در ادامه اصل خود پیش ببرد. مانند: برای رسیدن مثلا به عدد 7 مسیرهای مختلفی وجود دارد. اگر مغز اولیه 7 را صرفا از4+3 بدست آوره مغز جدید 2+5 و .... را پیدا کند
 
 
+4 #1 روابط حاکم بر اجزا و نظریه داناکفرانک عابد 1392-08-09 14:14
سلام
موضوع خیلی جالبی بیان شده. تا جاییکه من متوجه شدم منظور نویسنده این بوده که روابط و چیدمان اجزا یک سیستم، نقش بسیار مهمی در "بودن" آن دارد.
این مطلب من را بیاد نظریه داناک می اندازد. در این نظریه، آنچه رل مهمی در "بودن" یک سیستم بازی می کند، روابط بین اجزاست. بطوریکه اگر روابط بین اجزا از حالت تعادل بهم بریزد، آن سیستم، از حالت "کام" بیرون می آید. بنابراین به نظر من، باور فوق، می تواند درست باشد.
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید. لطفا ابتدا عضو شوید