توجه!

در صورتیکه با کلیک روی جلسات ، پیغام عدم دسترسی به صفحه مورد نظر می گیرید و یا جلسه ای غیرفعال است ، به یکی از دلایل زیر است. لطفا از ارسال ایمیل و پرسش در این مورد خودداری کنید. ایمیل هایی از این دست پاسخ داده نخواهند شد.

1- شما در کلاس موردنظر ثبت نام نکرده اید(هرچند که عضو سایت ممکن است باشید)

2- شما با نام کاربری خود وارد سایت نشده اید.

3- کلاس موجود در سایت، مربوط به ترم شما نیست و ترم شما هنوز شروع نشده است

4- جلسات هر کلاس بصورت هفتگی ( روزهای شنبه ) بر روی سایت قرار می گیرد. در صورتیکه در کلاسی ثبت نام کرده اید ولی برخی جلسات غیرفعال است، به این دلیل است که در هفته های آینده بر روی سایت قرار خواهند گرفت.

 

با سپاس

 


 

اين كلاس ها پايه مباحث بعدى و پيشرفته آكادمى را تشكيل مى دهند و براى افرادى كه قصد ادامه آموزش در تخصص خاص آكادمى ناصرى را دارند شركت در هر چهار درس پایه اجبارى است.

 

بحثی بنيادى كه تحولى عميق در درك ما از جهان ايجاد مى كند.
نقش حساب (calculus) در مطالعه پديده هاى جهان و نياز علوم و به ويژه فيزيك به اين تئورى را مورد بحث قرار داده ضمن معرفى تئورى به زبان غير رياضى نتايج ملموس آنرا در كاربرد ها و در رشته هاى گوناگون بررسى خواهيم كرد.
سيستم هاى كمپلكس را تعريف و اهميت آشوب در شكل گيرى چنين سيستم هائى را توضيح خواهيم داد.
با معرفى روابط غيرخطى، نشان خواهيم داد كه سيستم هاى غيرخطى پتانسيل رفتارهائى خاص را دارند كه در صورت خطى سازى سيتم يا تقريب آن، احتمال مشاهده آن رفتارها از بين مى رود. نشان مى دهيم كه مهمترين تحولات جهان و تكنولوژى در پى همين رفتارهاى به ظاهر عجيب پيش مى آيند.صحبت هايمان دلالت بر جهانى بودن فرآيند آشوب خواهد كرد و اينكه چگونه مي توان قوانينى را كه به همه پديده هاى آشوبناك (صرفنظر از كاربردى كه داشته باشند) صدق مى كنند يافت. با به كارگيرى محاسباتى بسيار ساده نشان خواهيم داد كه ضريب ثابت خاصى در ساختار جهان وجود دارد كه فيزيك امروز هنوز استفاده اى از آن نكرده است و به احتمال زياد بى خبر از وجود آنست. نشان خواهيم داد كه اين ضريب مى تواند نقشى اساسى در شكل دهى تئورى همه چيز (theory of everything, TOE) داشته باشد.
در پايان كلاس ها علاوه بر كسب بينشى نو و كاملا متفاوت نسبت به جهان، فيزيك ذرات بنيادى و كيهانشناسى، آماده خواهيم شد كه كلاس بعدى را كه بيشتر رياضى خواهد بود بر اساس روش هندسى (geometric method) ابداعى پوانكاره شروع كنيم كه عمق دانسته هايمان را بيشتر و ما را آماده ورود به بحث هاى جدى خواهد نمود.

جلسه یک : چارچوب فیزیک نظری
جلسه دو : معرفی آشوب و نطریه داناکی
جلسه سه : نظریه داناک(بودن و شدن)
جلسه چهار : ابعاد فضازمان
جلسه پنج: دوری که در او آمدن و رفتن ماست
جلسه شش: دوشاخه شدن در فضای فازی
جلسه هفت : خلقت
جلسه هشت: خانه پر نقش و خیال
جلسه نهم:مفهوم زمان-"خالق"
جلسه دهم: شخم فضازمان
جلسه یازدهم(آخر): مندلبروت، ریمان و مدل داناک

پرسش و پاسخ (در مورد اين درس خاص): اينجا

نظرات   

 
#17 سوالسیما نامدارخسروشاهی 1397-01-24 03:23
با سلام خدمت استاد بزرگوار و همکاران گرامی

استاد از شما بابت کلاسهای فوق العاده عالیتون تشکر می کنم.مباحث تئوری آشوب فوق الاده هستند.
فقط من یه سوال داشتم خدمتتون.استاد آیا این مبحث برای توان های 3 یا بالاتر از3هم برقرار است.متاسفانه من چون برنامه نویسی بلد نیستم و نمیتونم نمودار بکشم خواستم از شما کمک بگیرم.منظورم اینه که آیا می توان نمودار Mandelbrot را برای توانهای بالاتر هم کشید؟و یه سوال دیگه استاد جلسه آخر کتابی دستتون بود امکانش هست اون کتاب رو معرفی کنین؟
 
 
#16 سپاسامین اعتمادی 1396-12-19 18:58
با درود خدمت دکتر ناصری

این اولین ترمی هست که با آکادمی شما آشنا شدم و مطالب بسیار جالب هست. دانشجوی دکترای سوشیال ساینس در ایالات متحده هستم ولی بدلیل ابنکه قبلاً در ساینس سوایقی دارم خیلی علاقمندم دید علمی را به انسان و جامعه داشته باشم. البته دپارتمان های سوشیال ساینس (که متاسفانه بیشتر در کنترل پست مدرن ها هستند با دارند می شوند و همه چیز از دید آنها نسبی و سابچکنیو هست -- دقیقاً برخلاف دید فکت نگر اینشتین) با این دید یه شدت مخالفند ولی من سعی می کنم به طور شخصی به این کار بپردازم.
در ایالات متحده موسسه سانتافه در نیو مکزیکو پیشرو در زمینه سیستم های پیچیده هست. این موسسه یک سایت آموزشی دارد و دوره هایی هم به طور آن لاین برگزار می کند در این وب سایت:
https://www.complexityexplorer.org/courses

قبلاً چند دوره از اینها را شرکت کرده ام ولی کلاس های شما از لحاظ عمق مطالب نظریه سیستم های پیچبده و همچنین تسلطی که شما با نظریات نسبیت و کوانتم دارید بسیار آموزنده تر هست و با اینها قابل مقایسه نیست. مطمئنم اگر امکانش بود مطالب به زبان انگلیسی به همین شیوایی بیان شود کار شما جهانی و ماندگار می شد (که البته لزوماً چیز خوبی هم می تواند نباشد چون هر چه محبوب شد خطر روزمرگی و زودگذر بودن آن هم می تواند افزایش یابد)

خواستم سپاسگزاری کنم از زحمات و امیدوارم در آینده بتوانم آنچه از شما آموختم را به گونه ای جبران کنم.
 
 
#15 بیان نظرعباس افروشه 1396-12-13 08:18
با سلام و احترام خدمت دکتر ناصری عزیز و همکاران آکادمی ناصری
در حقیقت قصد من از ثبت نام کردن در کلاس های اکادمی این نیست که فیزیک دان یا ریاضی دان بشم بلکه قصد و نیت من این بوده که درک واقعی تری از دنیا و پدیده های ان پیدا کنم.
کلاس تئوری اشوب تا اینجا منو شگفت زده می کنه که اصلا اتفاقات دنیا با محاسبات دنیای مکانیکی و مبتنی بر ریاضی تقریبی بسیار با واقعیت فاصله داره و این کمی ترسناکه که ببینی بشر در توهم اندازه گیری پدیده های آفرینش زندگی می کنه و این مثل یک خوابه
به احتمال زیاد با این کلاس ها من ریاضی دان یا فیزیک دان برجسته ای نخواهم شد اما بسیار بر روی دیدگاه من نسبت به هستی تاثیر گزار بوده و خوشحالم که در این اکادمی ثبت نام کردم و خوشحالم که سعادت شنیدن این مطالب را به صورت علمی از دکتر ناصری عزیز،نصیبم شده.
شاد و سلامت باشید
 
 
#14 تشکر و قدر دانیمحمد رضا اسدی پور 1396-12-05 11:52
با تشکر از زحمات جناب اقای دکتر ناصری بزرگوار
استاد گرانقدر عشق شما به فیزیک و اموزش فیزیک را می ستایم .
وقتی این جمله از دکتر ساسکیند را در مقدمه کتابش خوندم یاد شما افتادم :
I’ve always enjoyed explaining physics. For me it’s much more
....... .than teaching: It’s a way of thinking

با ارزوی موفقیت و کامیابی برای دکتر ناصری و سایر عوامل اکادمی
 
 
#13 تشکرسیما نامدارخسروشاهی 1396-11-10 04:03
با سلام و خسته نباشید

استاد واقعا نمیدونم به چه زبانی از شما تشکر کنم. کلاسهای شما یک دید دیگری به زندگی من بخشیده و شور و شوق وصف ناپذیری در من ایجاد کرده که اصلا نمیشه توصیفش کرد. من به وجود همچین همشهری افتخار میکنم و خیلی خوشحالم که در شهر شما به دنیا اومدم.شهرستان نقده برای داشتن چنین نوابغی به خودش می باله.
از خدا می خوام توفیق این که بتونم در تمام کلاسهاتون شرکت کنم به من عطا کنه.
 
 
#12 تشکرامین روزبهانی 1396-04-24 06:13
با تشکر از استاد بزرگوار اولین کاری که شنبه صبح کردم دانلود جلسات و دیدنشون بود و واقعا لذت بردم خصوصا با اون اشتیاقی که استاد به هر بیننده ای منتقل میکنن امیدوارم از این به بعد هم افتخار همراهی با اکادمی رو داشته باشم چون فکر نمیکنم دیگه بتونم از فکرش خارج بشم
 
 
+1 #11 تشکر و ابراز حس زیبای دانستنرقیه اعتباری 1396-03-11 16:58
باعرض سلام و خسته نباشید..
بسیار خوشحالم که با آکادمی آشنا شدم و از دنبال کردن مباحث با توضیحات شیوای دکتر ناصری لذت می برم..
امیدوارم بتونیم نقشی هرچند کوچک در انتقال مشعل علم داشته باشیم...
با آرزوی سلامتی برای شما آقای دکتر و تمام همکاران محترمتون که در تهیه فیلم ها کمک میکنند...

آكادمى:
خوش آمديد و از همراهى تان خرسنديم.
 
 
+1 #10 سپاسگزاریحمید خلوصی 1396-02-23 20:57
سلام و درود جناب دکتر ناصری.
سپاسگزار و قدردان زحمات شما و دانش نوینی که بر من ارزانی می دارید هستیم.
 
 
+1 #9 تشکرنجمه خواجویی 1396-02-23 11:43
جناب اقای دکتر ناصری
با سلام و درود فراوان خدمت شما
کلام زیبای شما بسیار دل انگیز است و دیدگاه من خیلی متفاوت شده. سپاس اقای دکتر به خاطر تمام خوبی هاتون.
 
 
+1 #8 تشکر و طرح سوالپورک کهربا 1396-02-18 08:40
با سلام
جناب دکتر ناصری از زحمات شما بسیار تشکر وقدردانی میکنم با اموزش علم به همگان راه پیشرفت بشریت را هموار میکنید. تشکر تشکر تشکر
سوال :
در خصوص سوال مطرح شده در اخر جلسه اول ایا امواج ضزبه و تغییرات فاز شامل مشکل عدم پیوستگی میشوند؟
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید. لطفا ابتدا عضو شوید