توجه!

در صورتیکه با کلیک روی جلسات ، پیغام عدم دسترسی به صفحه مورد نظر می گیرید و یا جلسه ای غیرفعال است ، به یکی از دلایل زیر است. لطفا از ارسال ایمیل و پرسش در این مورد خودداری کنید. ایمیل هایی از این دست پاسخ داده نخواهند شد.

1- شما در کلاس موردنظر ثبت نام نکرده اید(هرچند که عضو سایت ممکن است باشید)

2- شما با نام کاربری خود وارد سایت نشده اید.

3- کلاس موجود در سایت، مربوط به ترم شما نیست و ترم شما هنوز شروع نشده است

4- جلسات هر کلاس بصورت هفتگی ( روزهای شنبه ) بر روی سایت قرار می گیرد. در صورتیکه در کلاسی ثبت نام کرده اید ولی برخی جلسات غیرفعال است، به این دلیل است که در هفته های آینده بر روی سایت قرار خواهند گرفت.

 

با سپاس

 


 

اين كلاس ها پايه مباحث بعدى و پيشرفته آكادمى را تشكيل مى دهند و براى افرادى كه قصد ادامه آموزش در تخصص خاص آكادمى ناصرى را دارند شركت در هر چهار درس اجبارى است.

 

بحثى كه ديدگاه تان را نسبت به جهان، "واقعيت" و "بودن" به طور بنيادى و باور نكردنى تغيير خواهد داد. تئورى بسيار موفق! مرموزترين و عجيب ترين بحث علمى بشر، به قدرى مرموز كه به قول يكى از بنيانگزارانش "اگر فكر مى كنيد درك كرده ايد معلوم مى شود كه درك نكرده ايد!" تئورى اى كه واقعيت فيزيكى اتم (و اجزاء آن را) انكار مى كند مگر اينكه توسط ناظرى مورد مشاهده قرار بگيرند: اینجا مشاهده، اتم خلق مى كند و واقعيت فيزيكى مى آفريند! سؤال بنيادى اين است كه من و شما و هر آنچه كه در اين عالم مادى لمس و حس مى كنيم در نهايت از اتم ها ساخته شده ايم. پس واقعيت ما از كجا مى آيد؟

با اينهمه رمز و رازى كه در اين تئورى نهفته است، حتى يك مورد از پيش بينى ها و ادعا هاى اين تئورى تا امروز نادرست از آب درنيامده است و اينكه يك سوم اقتصاد دنيا مربوط به صنعتى است كه ناشى از اين تئوريست، نشانه اى بر درستى آنست.

فيزيكى كه با اين تئورى شكل مى گيرد آنقدر با مباحث عرفانى همخوانى دارد كه به نظر مى آيد رياضيات مخصوص عرفان باشد و نشان مى دهد كه جهان و هر چه در اوست همه به هم تنیده و وابسته اند و "خويش و بيگانه" بى معنى است و "هر فلكى مردمكى است و هر مردمك فلكى"!

نتايج حاصل از مشاهدات و آزمايش هاى كوانتومى ارائه شده در اين درس كاملا واقعى و قابل تكرار است و توسط مهمترين فيزيكدان ها در مهمترين دانشگاه ها و آزمايشگاه هاى تحقيقاتى دنيا انجام گرفته اند. با اينهمه، متحیر خواهید شد که اصلا با واقعيت ملموس بشر جور در نمى آيند. خود را براى یک شوك بزرگ آماده كنيد!

مباحثى كه در اين درس بدون استفاده از رياضيات پيچيده به آنها خواهيم پرداخت:

"واقعيت" درچارچوب فيزيك كلاسيك
تولد مكانيك كوانتومى
معادله شرودينگر
تابع موج
يك ذره در دو جا
گربه شرودينگر
ترديد اينشتين: آزمايش EPR
نامساوى بل (Bell's Inequality): مشاهده، "واقعيت" فيزيكى خلق مى كند و جهان يكپارچه
"واقعيت" جديد و باور نكردنى كه بايد قبول و به آن عادت كنيم!

در پايان اين كلاس آمادگى لازم را براى شروع كلاس مكانيك كوانتومى در سطح كارشناسى و ارشد فيزيك خواهيم داشت.

جلسه یک: سقوط الکترون
جلسه دو: امواج ماده
جلسه سوم: قطعیت و تصویر خیال
جلسه چهارم: هست و هم نیست
جلسه پنجم: احتمال هیجان در بعد موهومی
جلسه ششم: روابط پنهانی و بی زمان
جلسه هفتم: وحدت جهان و مدل داناکی
جلسه هشتم(آخر): واقعیت کوانتومی و مغز

پرسش و پاسخ (در مورد اين درس خاص): اينجا

نظرات   

 
#26 جلسه هشتمتارا نعیمی پور 1396-12-07 19:15
با سلام.استاد عزیزم خیلی گیج شدم با شنیدن این که مغزم ۷ثانیه(۱۰ثانیه) زودتر فعال می شه در تصمیم گیری.استاد یعنی به جز حواس ۵گانه ما یه حس دیگه ای داریم که زودتر به مغز میرسه؟ یا اینجوری نیست یعنی چیزی از صفحه منیتور که آزمایش از اون پخش میشه به مغز ارسال نمیشه؟
 
 
#25 سپاسگزاریاحمدرضا اسدی حبیب آبادی 1396-12-06 21:30
درودفراوان وسپاس بیکران خدمت جناب آقای دکتر ناصری عزیز و کلیه دست اندرکاران گرامی آکادمی ناصری-شاد و تندرست باشید
 
 
#24 بهروز آزادبهروز آزاد 1396-05-11 07:12
با سلام خدمت استاد گرانقدر و دانا
مطالب این ترم واقعا عالی بود و نگاه بنده به نحوه تفکر در جهان را کمی تغییر داده است و منطق جدیدی در ذهنم در حال شکل گرفتن است امیدوارم ترم جدید هر چه سریعتر اغاز شود بنده به صبرانه منتظرم
 
 
#23 تشکر و قدردانیرضا ساکی 1396-04-15 05:46
جناب اقای دکتر ناصری عزیز
با سلام
مطالبی که در کلاس مبانی تئوری کوانتوم ارائه کردید مثل همیشه بسیار زیبا و لذت بخشه، بی صبرانه منتظر ترم بعدی تئوری کوانتوم هستم. از زحماتی که میکشید بسیار بسیار سپاسگذارم.
 
 
#22 Dimming of the lightداوود فرجی سریر 1396-04-13 01:45
With Greetings,

I did not understand why during the dimming of the light the behavior changes from wave to particle. We have a wave function at full intensity of the light. We dim the light but we do not make any observations, or so to speak, we have not collapsed the wave function. So what happens when the light intensity is decreased to change the behavior from wave to particle when we have not made any observations yet or collapsed the wave function? I would appreciate if you can can shed some light on this topic. Thanks always .

Naaseri: dimming does not alter the nature of phtons, e.g. collapsing the wavefunction. Rather, it is only a simple procedure to reduce the number of photons. Thus, the photons remain as wavefunctions.
 
 
+1 #21 #پرسشرقیه اعتباری 1396-04-04 09:22
باسلام و خسته نباشید خدمت استاد ناصری..
از دنبال کردن مباحث باشما بسیار لذت میبرم..
سوال من اینه که در آزمایش یانگ یا سایر آزمایش ها وقتی الکترون شلیک میشه مگه توسط فردی که این کار رو انجام میده آبزرو نشده پس چطور از خودش رفتار موجی نشون میده؟؟
بانشکر..
 
 
#20 تشکر و قدردانیمصطفی جواهری مقدم 1395-05-27 20:25
جناب آقای دکتر ناصری عزیز
با سلام و احترام
حضور در کلاس های مبانی تئوری کوانتوم آکادمی درک عمیق و روشن تری را نسبت به جهان پیرامون مان معرفی می نماید که تا کنون با آن آشنا نبوده ام. لذا بر خود واجب می دانم از جنابعالی و زحمات بی دریغتان در این عرصه تشکر و قدردانی نماییم. همواره برای شما و آکادمی محترمتان توفیق روز افزون آرزومندم.
با سپاس فراوان
مصطفی جواهری مقدم
 
 
+1 #19 پرسشنرجس محمدی 1395-01-21 04:26
با سلام و احترام

و سپاس فراوان از زحمات بی دریغ شما استاد محترم

بحث جلسه آخر بسیار تکان دهنده بود و البته بسیار تامل برانگیز

یک سوال
در آزمایشی که ابتدا مشاهده، بعد تصمیم گیری و سپس پاسخ از طرف فرد آزمایش شونده وجود دارد. این آزمایش به چه صورتی انجام می شود؟ در واقع این سوال برای من ایجاد شده است که فردی که نتایج را بررسی و ثبت می کند خود نیز دارای خصوصیاتی شبیه فردی است که مورد آزمایش قرار گرفته است!!!

با احترام مجدد و تشکر

ناصرى:
با درود، مى توانيد ويديوهاى زيادى در اين مورد در اينترنت (مثلا youtube) ديد كه توصيه مى كنم به آنها مراجعه بفرماييد چون متاسفانه توضيح بيشتر از آنچه در كلاس عنوان كردم در اينجا ممكن نيست.
 
 
+1 #18 تشکر و توضیحسعید مومنی 1395-01-20 17:07
با سلام و احترام.
از زحمات شما استاد عزیز تشکر می نمایم.
لازم به توضیح است که ترجمه عبارت Pauli's exclusion principle در کتابهای فارسی اصل طرد پائولی است.
ما منتظر ویدئوی شگفت انگیز شما در مورد مغز هستیم.
با تشکر.
 
 
#17 تشکر و یادآوریسعید مومنی 1395-01-15 17:34
با سلام و احترام.
با توجه به مبحث جلسه ششم فیزیک کوانتم مقدماتی، یعنی دو آزمایش گربه شرودینگر و ای پی آر، خواهشمندم ویدئویی در مورد پلاریزاسیون نور تهیه بفرمایید تا ما از این مطلب بهره مند گردیم.
همچنین در انتهای فیلم قسمت پنجم جلسه ششم اشاره کردید که در مدار اول هیدروژن دو الکترون وجود دارد در حالیکه اگر اشتباه نکنم در مدار اول هیدروژن یک الکترون موجود است و هلیم است که در مدار اول خود دو الکترون دارد. هر چند واضح است که این مورد سهوی بیان شده است و خدای ناکرده بحث ایرادگیری مطرح نیست.
ما همیشه قدردان زحمات شما هستیم.
به امید شرکت در دوره های بعدی.
با تشکر.
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید. لطفا ابتدا عضو شوید