توجه:

٣ جلسه اول اين درس با درس رياضيات كاربردى (فرماليسم لاگرانژى-هميلتونى) مشترك مى باشند. از جلسه ٤ مطالب جديد ارائه خواهد شد.

 

  • قابل حل بودن سيستم
  • رفتار پریودیک و آشوب
  • آشوب كوانتومى/تابع زيتاى ريمان
  • مدل داناکی: فرآیند رشد
  • دینامیک سیستم با میدان برداری
  • المانهای بنیادی فضای فازی
  • تغییر توپولوژی فضای فازی
  • بایفورکیشن سیکل های حدی
  • بیولوژی داناکی: از کجا آمده ایم؟
  • بیولوژی داناکی: شکل گیری اندام ها و ارگانها

 

پرسش و پاسخ (در مورد اين درس خاص): اينجا

نظرات (در مورد كيفيت و نحوه ارائه اين درس خاص): اینجا

 

دیدگاه‌ها  

+2 #8 امیر محمد نوروزی 1395-09-02 07:07
نمیخواهم چیزی در باب جلسه بگویم زیرا فکر می کنم هر چه اضافه کنم فقط شیرینی ان را از بین برده ام میتوانم ان را با یک کلمه که حیرت است توصیف کنم. هر لحظه به اشوب نزدیک می شویم و ناچارم اعتراف کنم هر لحظه بنده هم به همان میزان اشوبناک تر می شوم(درونم!)
جناب دکتر از شما بی نهایت سپاسگزارم!
مطالب اخر شما خصوصا نکاتی که در باب damping گفتید بسیار جالب بود
نقل قول کردن
+8 #7 فرشید نصرالله زاده 1395-06-23 09:24
سلام و عرض ارادت خدمت استاد ناصری عزیز

آنقدر مطالب زیاد و زیباست که احساس میکنم تا قبل از شرکت در این کلاس ها هیچ چیز نیاموختم. حس عطش آموختن من میلیون ها بار شدیدتر شده و در تلاشم تمام کارهای اضافه و وقت گیر را حذف کرده و بیشتر در این زمینه مطالعه کنم. البته احساس میکنم باید تئوری آشوب یک را دوباره مرور کنم. امیدوارم در زمان باقیمانده موفق به اتمام دوره با درک کامل مطالب بشوم.

قدرشناس زحمات شما استاد هستم، به امید روزی که توانا به جبران زحمات بی دریغ آکادمی ناصری باشم.
نقل قول کردن
+6 #6 بهرام وحیدی 1395-05-15 21:04
جلسه نهم بسیار زیبا بود. واقعا جا داره برگردم درس های آشوب یک و دوره کنم و همچنین ریاضیات مربوط به آشوب، توابع ال، زیتای ریمان رو با دقت خیلی بیشتری دوره کنم.
نقل قول کردن
+2 #5 پگاه برادران 1395-05-13 09:39
با سلام و آرزوی شادکامی حضور استاد عزیز و دوستان آکادمی

مطالب زیبا و منحصر به فرد جلسه نهم در ارتباط با ژنتیک برای من فوق العاده جذاب بود. در بیولوژی همه چیز به ژنها ختم میشود ولی من از سالها پیش بر این باور بودم که ژنها نقاطی صرفا مادی (یا real) نیستند، گرچه نمیتوانستم توضیحی برای این باور داشته باشم. با توجه به مطالب جلسه نهم متوجه شدم که تا اندازه ای درست فکر می کردم و از این که می توان به این زیبایی به کمک ریاضیات کمپلکس پدیده بیان ژن را توضیح داد و سر از دنیای نامحسوس (Imaginary) درآورد خوشحالم. احساس می کنم مجددا به ژنتیک علاقمند شده ام. وقتی می بینم ریاضیات میتواند فضای ماتریالیستی و صرفا حسی حاکم بر بیولوژی را به فضای معقولات پیوند بزند، قلبا برای همه انسانهایی که عمر خود را برای پیشبرد ریاضیات صرف کرده اند احترام ویژه و خاصی قائل می شوم. شاید هیچگاه تا این اندازه به اهمیت و تاثیرگذار بودن ریاضیات در نحوه تفکر بشر پی نبرده بودم.
به نظر میرسد به کمک ریاضیات مدل داناکی و یافتن حد های بحرانی (کنترلی) بتوان به پرسش هایی که هم اکنون در ژنتیک و بخصوص اپی ژنتیک در خصوص بیان توارثی ژنها وجود دارد، پاسخ گفت. گرچه مهندسی ژنتیک عملکر ژنها را بسیار دقیق توضیح میدهد، اما همه می دانیم که این مطالعات اکثرا در محیط in-vitro هستند و وقتی پای تجربیات in-vivo به میان می آید، بسیاری از پیش بینی ها در خصوص بیان ژن درست از آب در نمی آید و همین موضوع باعث ایجاد شاخه اپی زنتیک شده که در واقع "مجموعه ای از پرسش های بی پاسخ علم ژنتیک" است.

اما دریافت کلی که از همه برایم جالب تر بود ( ممکن است اشتباه باشد) این است که چه در خصوص مسئله تمایز سلولی و چه تولید پروتئین ها و غیره که به طور کلی آن را پدیده رشد یک موجود تعریف می کنیم، یک انتقال مستمر ریشه ها از فضای موهومی به واقعی اتفاق می افتد. هرچه یک موجود در مرحله ساده تری است ، ریشه ها موهومی ترند و هر چه موجود رشد می کند و پیچیده تر می شود، ریشه ها از اقلیم موهومی به واقعیت منتقل شده و این حرکت، مداوما تکرار میشود. به زبان کوانتوم انگار L-Function هر موجود درواقع همان Wave function موجود است که مرتبا در زمان تغییر میکند و با هر بار Collapse (تحت تاثیر اپراتورهایی) ریشه های واقعی خلق میشوند و زندگی به حهان واقعی منتقل میشود. هرچند پدیده های کوانتومی خطی هستند و آشوب ، غیر خطی است و فضای فازی پیوسته است در حالیکه کوانتوم ناپیوسته، بنابراین احتمالا این تشبیه نادرست و خام است. اما احساس میکنم موضوع واحدی در هر دو مطلب وجود دارد.

با سپاس فراوان و قدردانی بابت تلاش های بی دریغ شما
نقل قول کردن
+2 #4 امین رحمانیان 1395-04-13 22:02
با سلام و عرض ادب . از اینکه یکی از دانشجویان شما محسوب میشوم بسیار خوشحالم. آکادمی شما برای ما یک اتفاق بدیع و امیدآفرین است چرا که مشابه آن ندیده ایم جایی که تمام افراد آن فقط به دلیل علاقه و برای کسب علم و دانش در آن حاضر میشوند نه گرفتن مدرک و کسب نام. و از همه مهمتر اینکه برای شما مهم این است که دانشجویتان با نشاط و علاقه شخصی خود در کلاس ها شرکت میکند و نمره و امتحانی وجود ندارد که بین دانشجویان فاصله ای بیاندازد . و به نظر من افراد آموزش دیده در این آکادمی فقط اندیشه و کار علمی چند دانشمند را یاد نمیگیرند بلکه یاد میگیرند که خود چگونه بیاندیشند و در کل تولیدات آکادمی افراد اندیشه مدار و تئوریسین است در مقابل آموزش عمومی که بیشتر افراد تکنیک مدار و یا تکنسین به وجود می آورد . نقاط قوت آکادمی بسیار زیاد است و امیدوارم که روزی این الگوی آموزش عمومی قرار گیرد. اما آقای دکتر من میترسم که در این آکادمی مانند بقیه مراکز آموزشی کشور علم را فقط برای علم آمزش دهد یعنی از علوم آموزش داده شده کاربردی حاصل نشود هر چند شما به ما این قول را داده اید که پروژه هایی را تعریف میکنید که ما نیز مشارکت کنیم ولی هنوز عملی نشده است. آقای دکتر احساس میشود که آکادمی بیش از اندازه مجازی ست و اگر امکانی فراهم شود که اعضای آکادمی و دانشجویان بایکدیگر ارتباط بیشتری داشته باشند بهتر است. و در آخر پیشنهاد میکنم که اگر آکادمی در تولید کادرسازی و ایجاد کارگروه های مجزا به صورت منسجم تری اقدام کند نشاط و علاقه دانشجویان در مورد مباحث مورد آموزش بیشتر میشود و احتمالا کارهای مفیدی بتوانیم به صورت گروهی انجام دهیم. سعی کردم مطالب را به صورت مختصر بیان کنم امیدوارم که منظورم را به خوبی رسانده باشم و از اینکه کمی طولانی شد عذرخواهی میکنم. به امید موفقیت روز افزون آکادمی
نقل قول کردن
+4 #3 محمد فتاحی 1395-02-13 09:54
باسلام
در تحلیل و درنهایت کنترل و مهندسی سیستم های پیچیده ی موردنظر ,به نظرم تشخیص و شناسایی پارامتر کنترل نقش اساسی دارد چرا که با تغییر آن هویت سیستم هم تغییر می کند به همین خاطر اگر امکانش هست خواهش می کنم درخصوص تشخیص و بررسی پارامتر کنترل در سیستم های مختلف در جلسات آینده بیشتر صحبت کنید مثلا در مورد سیستم های بدن مثل قلب و دستگاه تنفسی و... در مجموع سیستم های زیستی و اینکه چگونه پارامتر کنترل هریک را تشخیص دهیم و کنترل کنیم توضیخ دهید
باتشکر
نقل قول کردن
+2 #2 امیر محمد نوروزی 1395-01-28 13:50
استاد گرامی با عرض سلام و پوزش بابت ان که مدتی طولانیست نتوانستم حضوری فعال داشته باشم
جلسه 13 یا سوم اشوب2 را امروز به پایان رساندم
بسیار زیباست شور حاصل از ان که بدانید چقدر نمی دانید و در نهایت کنجکاو شوید تا بیشتر بدانید...
فیزیک به بن بست خورده البته نه فیزیکی که اکادمی بررسی می کند بلکه فیزیکی که به صورت سنتی در فضاهای اکادمیک بررسی می شود برای من بسیار عالیست که در ادامه می توانیم ان چه را که تا به حال ارائه نشده و غیر ممکن فرض می شود ممکن کنیم..و این با تابع زتا وl و در نهایت تئوری بیولوژی داناکی تکمیل می گردد..
و این تازه اغاز ماجرایی شگفت انگیز است...امیدوارم بتوانم در ادامه موثر در اکادمی باشم
سپاس از شما
نقل قول کردن
+14 #1 پگاه برادران 1394-11-23 23:00
با سلام خدمت استاد گرامی، وقت شما بخیر و شادی
امیدوارم حال جنابعالی خوب باشد و در صحت و سلامت کامل بسر ببرید.
همچنین امیدوارم تغییر مکان آکادمی که ظاهرا پیش بینی نشده هم بوده و منجر به تاخیر در برگزاری کلاس ها گردیده است، دلیلی جز توسعه و پیشرفت و ایجاد بستری مناسب تر در راستای اهداف حضرتعالی نداشته باشد و خدای نکرده مشکلی سبب ساز آن نشده باشد. جای همه ما به عنوان دانشجویان آکادمی ناصری در کنار شما خالیست که در این اسباب کشی یاریتان کنیم. هرچند این ویژگی مردان بزرگ است که بارها را به تنهایی بر دوش می کشند...
دل هایمان با شما و زیباترین آرزوها و دعاهایمان برای شماست اگر چه جسم هایمان دور است. ...و چشم هایمان به ادامه راهی دوخته شده که شما آغازگر و به مقصد رساننده آن هستید...(پس درس هایمان را خوب می خوانیم تا زودتر برگردید.)

"الا ای طوطیِ گویای اسرار / مبادا خالی ات شکر ز منقار
سرت سبز و دلت خوش باد، جاوید / که خوش نقشی نمودی از خطِ یار
سخن سربسته گفتی با حریفان / خدا را زین معما پرده بردار
به روی ما زن از ساغر گلابی / که خواب آلوده ایم ای بخت ِ بیدار
... " (حافظ)
* راپا به لهجه زیبای گیلکی به معنای منتظر است.

ناصرى:
با درود فراوان و قدردانى از ابراز محبت تان، به زودى تا يكى دو روز ديگر كلاس ها را از سر مى گيريم.
كلاس جديد با وجود هزينه اضافى كمى كه نسبت به كلاس قبلى به ما تحميل مى كند ولى امكانات بيشترى دارد و به همين دليل از فرصت استفاده كرديم و براى اينكه از دست نرود سريع اجاره كرديم و ناچار شديم حدود دو هفته ضبط كلاس را به عقب بياندازيم.
خوشبختانه همه كارها انجام شد و اميدوارم با سرعت بيشترى حركت كنيم.
قدردان همراهى تان همه اعضاى آكادمى هستم.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید