رياضى پديدآيي (mathematics of emergence):
بعد از آشنايي با مقدمات تئورى اعداد و 'جبر گويا' به محدوديت هاى حساب ديفرانسيلى (calculus) در توصيف پديده هاى غيرخطى (مانند خود جهان و موجود زنده) مى پردازيم. در بخش بعدى وارد موضوع مهم 'ناسازگارى' (inconsistency) و 'ناكامل بودن' (incompleteness) سيستم هاى فورمال (Formal/axiomatic systems) و به دنبال آن قضاياى گودل (Gödel Theorems) مى شويم. بخش مهمى از اين درس را نيز به آناليز كمپلكس (complex analysis)، سطوح ريمانى (Riemann Surface) و نيز جبر كليفورد (Clifford algebra) اختصاص داده ايم. در پايان، آموخته هايمان در بحث هندسه سيمپلكتيك (symplectic geometry) را بازبينى مى كنيم و آشوب هميلتونى و به ويژه رفتار شبه پريوديك (pseudo periodic) را با توجه به بحث جبر گويا بازنگرى مى كنيم.
 
 • جهان پدیدآینده!
 • سیستم های فورمال
 • هندسه جبری (کلیفوردی)-1
 • زبان ریاضی واحد برای فیزیک
 • فیزیک جدیدی پدید می آید!
 • فضای پدیدایی
 • جبر کلیفوردی-1
 • جبر کلیفوردی-2
 • جبر کلیفوردی-3
 • جبر کلیفوردی-4
 • جبر کلیفوردی-5

 

پرسش و پاسخ (در مورد اين درس خاص): اينجا

نظرات (در مورد كيفيت و نحوه ارائه اين درس خاص): اینجا

 

دیدگاه‌ها  

+1 #23 فرشاد ورامینیان 1396-09-20 20:10
سلام
همانند همیشه از مطالب جلسه دهم استفاده کردم. ضمنا باید بگویم که از دوران راهنمایی برایم سوال بود که مثلا این جابجایی یا شرکت پذیری به چه درد میخورد جز این که خواص مختلف در جاهای مختلف است. اما امروز دیدم که این بودن یا نبودن خواص چه نقشی دارد.
اما سوالی در مورد دیاگرام می دارم. و آن این است که چرا در این دیاگرام و با تغییر زیاد آر (پارامتر کنترل) در ابتدا نتایج درخشان است مثلا از ناحه مرگ به ناحیه منظم میرویم ولی در ناحیه پریودیک تا ابتدای ناحیه آشوب مقادیر آر به هم خیلی نزدیک هستند اگر این آر مربوط به عوامل محیطی است با کمی تغییر سرنوشت به طور درخشانی عوض میشود.
نقل قول کردن
+7 #22 رضا ساکی 1396-09-14 09:25
با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی

جلسه 10ریاضی پدید آیی بسیار شیرین و جذاب بود و از اینکه به ما اعتماد کردید و زحمات چندین ساله خود را با همراهان اکادمی تقسیم کردید و ما را در این راه مورد اعتماد خود دانسته بسیار خوشحالم و از این اینکه جزء این اکادمی هستم خیلی خرسندم. استاد عزیز بینهایت از زحماتی که میکشید سپاسگذارم.
نقل قول کردن
+6 #21 بابک اسکندری 1396-08-03 10:42
درود و احترام فراوان به استاد گرامي ، دكتر ناصري عزيز
همواره اهل علم و هنر ، سالها در زمانه خود مهجور و غريب ، اما با اميد و اراده استوار به راه خويش ادامه مي دهند و حتي نقدهاي غيرمنصفانه را تاب مي آورند تا روزي ، آن هم معمولا در زمانه اي ديگر به آنچه شايسته اش هستند ، دست يابند.
با آرزوي سلامتي و موفقيت روز افزون از صميم قلب آرزو مي كنم هر چه زودتر ، شاهد نتيجه سالها تلاش و زحمات بي دريغتان باشيد.
نقل قول کردن
+1 #20 سیاوش پذیرا 1396-04-30 19:40
در مورد اینکه چندین بیگ بنگ در بازه های زمانی مختلف اتفاق افتاده و می افتد، در یک برنامه ی علمی چند سال پیش دو دانشمند همچین نظریه ای داشتند. ولی برایم آن موقع گنگ و نامفهموم بود و خاطرم نیست که فلسفه ی آن بر چه پایه و مبنایی بود. نظریه شما بر خلاف آن تا اینجای کار بسیار منطقی و بدیهی به نظر می آید. و به سادگی و با توضیحات ساده ی شما قابل درک است. و به این ترتیب شما معتقد به انقباض جهان بعد از انبساط آن هستید؟!
نقل قول کردن
+3 #19 شیوا باقری نیا 1396-04-25 04:04
آگاهی لذت بخش است و شاید هیچ واژه ای نباشد که برازنده مقام آموزگاری باشد که لذت دانستن را می چشاند سپاس استاد بزرگوار ! هرچند امروز دلمان سنگین از غم از دست دادن غریبه ای آشناست که از این فضا زمان دست کشید و با تلاشش نام ایران و بانوی ایرانی را در عرصه ریاضی بازشناسی نمود دلم سنگین است از ناپدید شدن نقطه وجودی فردیشان ، که نامش مریم میرزاخانی بود ، و در این محور وجودی و این زمان و مکان جایی که شاید اگر بیشتر باقی می ماندند مسائل بیشتری را حل می کردند جایشان خالی می ماند و فکر می کردم چگونه است داناک ریاضی که گویا هر کس که در آن غوطه ور می شود دست به ریسمانی می یابد خیلی زودتر از متوسط بودنهای دیگران نقطه وجودیش محو گردد ؟ ! چون بزرگانی که همیشه نام و کارهای ماندگارشان را در کلاسهای گوناگون به ما شناساندید ! در داناک ریاضی است یا خود محور فضا زمان وجودشان را بیشتر برنمی تابد ؟
نقل قول کردن
+4 #18 افشین خلوتی 1396-04-24 21:23
امروز ستاره ای در آسمان ریاضیات خاموش شد.
غیر از ریمان ۳۹ ساله، کلیفورد ۳۳ ساله و راموناجان ۳۳ ساله تا اینجا در آکادمی با آنها آشنا شدیم، با یک جستجوی کوچک در گوگل با عبارت "Mathematicians died young" به لیست کاملی بر می خوریم از همه آنان که در ریاضی گام های مهمی برداشتند و هرکدام چراغی در مسیر انسان در راه شناخت خود و جهان روشن نمودند، در سنین جوانی قالب رها کرده اند.
گویی یا جهان دیگر تاب حظور وزینشان را نداشته یا خود بدن در تحمل ذهن جستجوگر پا پس کشیده است.
هرکه او بیدار تر پر دردتر
هرکه او آگاهتر رخ زرد تر
یاد خانم مریم میرزاخانی اولین ایرانی و اولین زن برنده جایزه فیلدز گرامی باد.
از آقای دکتر ناصری عزیز خواهشمندم اگر امکان داشت جلسه‌ای کوتاه در آکادمی به خدمات خانم میرزاخانی به دنیای ریاضیات اختصاص بدهند تا ما با چراغی که ایشان در طول عمر کوتاه خود در مسیر ما روشن کرده‌اند بیشتر آشنا شویم.
نقل قول کردن
+1 #17 جلال ميرعبداله 1396-04-17 14:37
سلام .
بنده نظر و برداشت خود از جلسات اخیر را هفته قبل ارسال کردم اما در سایت قرار نگرفته است . آیا این نظرات به دست شما رسیده است ؟آیا اشکالی در ارسال آنها بوده ؟ و یا اشکالی در تایید آنها برای قرار گرفتن در سایت وجود داشته است ؟
نقل قول کردن
+3 #16 فرشاد ورامینیان 1396-04-11 10:21
با سلام و تشکر
از جلسه فضای پدیدآیی فقط لذت بردم.
ولی اگر از فضای abstract به فضای ملموس بیاییم چه طور یک جا گرم کردن و یا جاذبه بین یونها و ... را نوعی ضرب بدانیم
برای اتفاق افتادن هر پدیده ای انگیزه(نیروی محرکه) لازم است. نیروی محرکه خلقت و پیدایش در چیست.
چرا باید یونهای هیدروژن به هم بپیوندند و مولکول هیدروژن را بیافرینند شاید گفته شود کاهش طح انرژِ ولی این پاسخ زمخت و غیر ملموس است.
چرا همه پدیده ها سعی میکنند انرژی خود را کم کنند ولی در لحظه خلقت خود انرژی کسب میکنند؟
نقل قول کردن
+5 #15 امیدرضا صفری 1396-04-09 22:10
با سلام و احترام
لز اینکه کم کم به مطالبی خواهیم رسید که صفرهای تابع زیتا به عنوان مقادیر ویژه اپراتورهایی حاصل از ضرب بردارها در خلق و پدیدایی در هستی و نیستی ( پیدایش و ناپدید شدن ) نقش بازی میکنند بسیار هیجان زده هستم و در انتظار فهم و درک زودتر این موضوع . واقعا از ورود به مرز جدیدی از فیزیک ، ریاضی و بیولوژی و نحوه تدریس جناب دکتر ناصری لذت میبرم و ممنونم .
نقل قول کردن
+9 #14 پگاه برادران 1396-04-06 04:38
با سلام خدمت استاد گرامی و دوستان همراه
نقطه بودن جهان و جهان بودن یک نقطه حقیقت تکان دهنده ای است با اینکه به ظاهر ساده به نظر می رسد و بارها به شکل های متفاوت آن را شنیده ایم ولی باز تفکر عمیق درباره آن انسان را شگفت زده و از خود بیخود می کند. فکر می کنم داریم به تک الکترون آقای ویلر نزدیک می شویم. هیچ بعید نیست مغزی که فقط بر اساس حرکت الکترون کار می کند و ابر مغزهایی که قرار است حرکت همین الکترون را بررسی کنند و همگی هم نقطه هستند و هم جهان، تا جایی که به وجود خودشان در جهان فیزیکی مربوط می شود توهمی بیش نباشند. توهمی که آن روی سکه اش حقیقتی است که در خودش ضرب شده. احساس عجیبی شبیه معلق بودن دارم و شنیده ام که وقتی انسان حیران است همان بهتر که ساکت بماند....
با سپاس و قدردانی فراوان بابت تدریس زیبا و محتوای عالی
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید