در این درس شکل گیری تئوری نسبیت و اصولی که این نظریه بر آنها استوار است را به کمک ریاضیاتی در حد دوره راهنمایی مورد بحث قرار می دهیم و تمرکز ما بر روی درک مفاهیم مهم می باشد.
ضمن متحد کردن فضا و زمان در چارچوب فضازمان، به کمک قضیه فیثاغورث ارتباط فضا و زمان و حرکت (با سرعت ثابت) را مطالعه و درنهایت معادله مهم و مشهور این تئوری، یعنی  E=mc^2 را بدست می آوریم.
در ادامه، کاربرد این معادله و نقش بنیادی ای که در متحول کردن شناخت ما از جهان داشته است را مورد بحث قرار می دهیم و خود را برای کلاس بعدی، یعنی نسبیت خاص (در سطح کارشناسی فیزیک) آماده می سازیم.

  • فرضیات
  • فضا و زمان مطلق یا نسبی؟
  • فضازمان و فاصله اتفاق ها
  • همه با سرعت نور در فضازمان
  • معادله اینشتین : افقی تازه
  • جرم صفر!
  • خلقت از نوع اینشتین
  • اینشتین،جامی که عقل آفرین می زندش
  • از گالیله تا امواج گرانشی زوج نوترونی

 

پرسش و پاسخ (در مورد اين درس خاص): اينجا

 

دیدگاه‌ها  

0 #9 امین روزبهانی 1395-06-05 20:29
درود بر شما استاد گرامی من از طریق کتابهای "صفر" و "یک" با این آکادمی آشنا شدم بدون تعارف میگم که این کتابها از بهترین کتابهایی بود که در عمرم خوندم و باعث افتخار هست که بتونم در کلاسهای تخصصی هم شرکت کنم
با تشکر از شما و زحمتی که در راه گسترش علم میکشید
نقل قول کردن
0 #8 مصطفی جواهری مقدم 1395-05-24 22:24
جناب آقای دکتر ناصری عزیز
با سلام
از لطف شما برای اجازه حضور بنده در این دوره از کلاس های تئوری نسبیت مقدماتی صمیمانه سپاسگذارم. امیداوارم همانگونه که تا کنون از علم دیگران در زندگی بهره برده ام، خود نیز توفیق جضور در زمره ی تولیدکنندگان علم را کسب نماییم هر چند با داشتن سهمی بسیار بسیار ناچیز. از خداوند متعال برای شما و آکادمی محترمتان آرزوی توفیق دو چندان را دارم.
با سپاس فراوان
مصطفی جواهری مقدم

ناصرى:
خوش آمديد. ما اعضاى آكادمى از همراهيتان خرسنديم.
نقل قول کردن
0 #7 رضا ساکی 1395-05-20 10:06
با سلام خدمت استاد عزیز و زحمتکش
امروز اخرین کلاس دوره مقدماتی نسبیت را به پایان رساندم و دیدگاه من را نسبت به این جهان بطور کلی عوض کرد. از زحمات شما بینهایت سپاسگذارم و امیدوارم اجازه همراه بودن با شما و دوستان گرامی را داشته باشم.

ناصرى:
خوش آمديد. همراهيتان موجب خرسندى خاطر همه اعضاى آكادمى مى شود.
نقل قول کردن
0 #6 محمد رضا شجاعی رهنما 1395-05-18 00:58
امروز بالاخره توانستم کلاس نسبیت مقدماتی را به اتمام برسانم ارایه مطالب پیچیده فیزیکی بدون بکارگیری ریاضیات قطعا هنری است که از عهده هر صاحب سخنی برنمیاید همه چیز عالی و شایان توجه بود فقط یک سوال دارم وان اینکه عدم یاد اوری از لورنتس وتبدیلات او صرفا به جهت عدم استفاده از ریاضیات بوده یا خیر
باز هم از شما صمیمانه سپاسگزارم
محمد رهنما
هشتم اگوست دوهزارو شانزده شیکاگو امریکا

ناصرى:
با خرسندى از همراهيتان تا پايان اين درس، در كلاس نسبيت خاص كه همين بحث را در قالب رياضى بررسى مى كنيم به تبديلات لورنتس و خيلى بيشتر مى پردازيم.
نقل قول کردن
0 #5 محمد افشاری 1395-01-11 20:55
دورود خدمت شما استاد مهربان و صبورم
دوره نسبیت مقدماتی را با روانی و شیرینی که ارائه نمودید ، پشت سر نهادم ، از اینکه با زحمت و محنت فراوان ، این کلاس را برای ما تدارک دیدید و با صبوری و شیرینی خاصی ، تمام مفاهیم بنیادی این شاخه از علم را برای ما باز نمودید تا دید ما به زندگی و جهان پیرامونمان ، یک دید حرفه ای و پر معنا بر اساس واقعیتها باشد ، صمیمانه و از ته قلبم تشکر و قدردانی می نمایم. بسیار آموختم ، از علم گرفته تا اخلاق چگونه زیستن را . برای شما و همه همسنگرانتان و همه همکلاسیهایم سلامتی و پیروزی را در عرصه زندگی ، خواهانم و آرزومندم . سالی پر بار و پر خیر و برکت داشته باشید ، دوستتان دارم
نقل قول کردن
0 #4 محسن مسلمی 1394-11-24 19:30
سلام و عرض ادب خدمت استاد
من سال گذشته این ویدئو هارو دیده بودم اما متاسفانه به علت اینکه اخرین بخش از جلسه اخر رو ندیده بودم میشه گفت تمام نشده بود . تا اینکه حدود در ترم گذشته از مسئول سایت در خواست کردم و ایشان هم کمال همکاری را با من داشتند و من توانستم این ویدئو را هم دانلود کنم و ببینم .

واقعا میشه گفت فهمیدم نسبیت چه می خواهد بگوید .

به تمام افرادی که تازه عضو آکادمی شدند پیشنهاد میکنم حتما این درس را بردارند و همین طور مفاهیم کوانتومی رو .

در آخر باز هم به استاد خستگی ناپذیرم خسته نباشید میگویم .
نقل قول کردن
0 #3 حميد فتوره چي 1394-08-24 21:14
با سلام وتشکر لطفا بفرمایید از مطالب کلاس ها که قبلا بر گزار شده چطور میتوانیم استفاده کنیم با توجه به اینکه جدیدا عضو اکادمی شده ایم برای مثال مباحث مقدماتی نسبیت راهنمایی شما نهایت درجه موجب تشکراست /
ارادتمند فتوره چی

ناصرى:
با سلام و خوش آمدگويي،
نحوه كار ما در آكادمى به اين شكل است كه در زمان هاى خاصى يك درس ارائه مى شود و شركت كنندگان ثبت نام مى كنند. به زودى كلاس هاى پايه و از جمله نسبيت را دوباره ارائه خواهيم كرد كه مى توانيد ثبت نام كنيد.
در ضمن، لطفا ابجينگونه سوالات را به قسمت تماس با ما بفرستيد چون اينجا تنها به سوالات درسى اختصاص دارد.
نقل قول کردن
+3 #2 مسعود وفائی 1394-07-29 06:53
با عرض سلام و خداقوت خدمت استاد عزیزم دكتر ناصری
من از کودکی علاقه ی وافری به درس ریاضی داشتم ولی متاسفانه در روستای ما {دنبلید طالقان } امکان ادامه تحصیل در رشته ریاضی نبود بنابر این به ناچار در رشته اقتصاد که تنها رشته موجود بود ادامه تحصیل دادم و هم اکنون کارشناس حقوق هستم علیهذا درسهای جنابعالی را بسیار با علاقه دنبال میکنم و روز به روز علاقه مند تر میشوم جادارد همینجا مراتب سپاس و قدردانی خودم را ابراز نمایم وبسیار خوشوقتم که با شما و آکادمی جنابعالی اشنا شدم و این نکته را هم عرض کنم که تا کنون استاد ریاضی مثل شما نداشتم که اینقدر ساده و زیبا تدریس نماید باز هم سپاسگزارم .
قسمت پنجم از درس مفاهیم نسبیتی را نگاه میکردم که سوالی مطرح فرمودید . پاسخ سوال را فکر میکنم در دو قسمت قبل فرمودید اونجا که آینه در وسیله ی درحال حرکت بود و نور شلیک میشد :فرمودید زمان برای کسیکه در حال حرکت است کندتر از کسیکه ساکن است میگذرد لذا زمان برای شخص در حال حرکت طولانی تر است بنابر این میون چون باسرعتی نزدیک به نور حرکت میکند عمرش نسبت به وقتی که ساکن است طولانی تر شده است یعنی عمر میون در حالت سکون 2 میکرو ثانیه باشد وقتی با سرعت نزدیک به نور حرکت کند عمرش 60 میکزو ثانیه میشود به عبارت دیگر همان 2 میکرو ثانیه به اندازه 60 میکرو ثانیه کش امده است . باسپاس فراوان از شما استاد عزیزم

ناصرى:
با سلام و خوش آمدگويي، دروس آكادمى به شكلى طراحى شده اند كه براى شروع تنها آشنا بودن با رياضيات دوره راهنمايي كافيست.
خوشحالم مى توانيد از مطالب كلاس ها استفاده كنيد.
همينكه توانسته ايد پاسخ سوال را درست بدهيد تاييد هوش بالاى شما و عمق درك تان از كلاس هاست.
يادآورى كنم كه يكى دو نفر از رياضيدان هاى مهم جهان رشته تحصيلى و شغلشان حقوق بوده است (مثلا Fermat فرانسوى).
خوشحالم كه همراهيد.
نقل قول کردن
0 #1 جبار عسگری 1394-03-28 06:30
با سلام خدمت استاد محترم وهمکاران عزیز آکادمی
وقتی در مورد فرمول چند لحظه فکر کنیم سوالات زیادی از ذهن ما خطور میکند که من چند تا از سوالات که به ذهنم رسیده مطرح میکنم
E=mc2
1. چگونه این همه انرژی در یک جرم محدود ذخیره میشود؟
2. اگر یک جرم محدود این همه انرژی نداشت چه بلایی سرآن می آمد؟
3. جرم چگونه در فضا به وجود می آید ویا به عبارت دیگر چرا صورتهایی از انرژی به صورت متراکم در یک فضای محدود جمع شده است ؟
4. لختی را با این فرمول چگونه میتوان توضیح داد ؟
5. نیروی گریز از مرکز را باین فرمول چگونه میتوان توضیح داد ؟
6. خلا مطلق یعنی فضای بدون ماده وانرژی را چگونه می توانیم توضیح دهیم وآیا نیاز به تعریف ساختاری جدید از نوع انرژی وماده وخلا مطلق نداریم ؟
7. در آخر یک سوال دیگر دارم وآن اینکه ما در بحث تئوری نسبیت آیا با فرض یک ثابت آنهم c محدودیت زیاد ایجاد نکرده ایم ؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید