مباحث این درس ديدگاه مان را نسبت به جهان، "واقعيت" و "بودن" به طور بنيادى و باور نكردنى تغيير می دهد. تئورى ای بسیار مرموز و عجيب! به قدرى مرموز كه به قول يكى از بنيانگزارانش "اگر فكر مى كنيد درك كرده ايد معلوم مى شود كه درك نكرده ايد!" تئورى اى كه واقعيت فيزيكى اتم (و اجزاء آن را) انكار مى كند مگر اينكه توسط ناظرى مورد مشاهده قرار بگيرد: مشاهده، خلق مى كند و واقعيت فيزيكى مى آفريند! اولین سؤال بنيادى همینجا شکل می گیرد: از انجایی كه من و شما و هر آنچه كه در اين عالم مادى درک مى كنيم در نهايت از اتم ها ساخته شده ايم. پس واقعيت ما از كجا مى آيد؟

با اينهمه رمز و رازى كه در اين تئورى نهفته است، حتى يك مورد از پيش بينى ها و ادعا هاى اين تئورى تا امروز نادرست از آب درنيامده است و اينكه يك سوم اقتصاد دنيا مربوط به صنعتى است كه ناشى از اين تئوريست، نشانه اى بر درستى آنست.
نتايج حاصل از مشاهدات و آزمايش هاى كوانتومى ارائه شده در اين درس كاملا واقعى و قابل تكرار است و توسط مهمترين فيزيكدان ها در مهمترين دانشگاه ها و آزمايشگاه هاى تحقيقاتى دنيا انجام گرفته اند. با اينهمه، متحیر خواهیم شد.

مباحث این درس شامل موارد زیر می باشند که بدون استفاده از رياضيات پيچيده ارایه می شوند و اگر تحصیلات شما در حد راهنمایی باشد خواهید توانست مطالب را به راحتی درک کنید:

"واقعيت" درچارچوب فيزيك كلاسيك
تولد مكانيك كوانتومى
معادله شرودينگر
تابع موج
يك ذره در دو جا
گربه شرودينگر
ترديد اينشتين: آزمايش EPR
نامساوى بل (Bell's Inequality): مشاهده، "واقعيت" فيزيكى خلق مى كند و یک جهان يكپارچه
"واقعيت" جديد و باور نكردنى كه بايد قبول و به آن عادت كنيم!

در پايان اين كلاس آمادگى لازم را براى شروع كلاس مكانيك كوانتومى (در سطح كارشناسى فیزیک) خواهيم داشت.

  • سقوط الکترون
  • امواج ماده
  • قطعیت و تصویر خیال
  • هست و هم نیست
  • احتمال هیجان در بعد موهومی
  • روابط پنهانی و بی زمان
  • وحدت جهان و مدل داناکی
  • واقعیت کوانتومی و مغز

پرسش و پاسخ (در مورد اين درس خاص): اينجا

دیدگاه‌ها  

0 #26 تارا نعیمی پور 1396-12-07 19:15
با سلام.استاد عزیزم خیلی گیج شدم با شنیدن این که مغزم ۷ثانیه(۱۰ثانیه) زودتر فعال می شه در تصمیم گیری.استاد یعنی به جز حواس ۵گانه ما یه حس دیگه ای داریم که زودتر به مغز میرسه؟ یا اینجوری نیست یعنی چیزی از صفحه منیتور که آزمایش از اون پخش میشه به مغز ارسال نمیشه؟
نقل قول کردن
0 #25 احمدرضا اسدی حبیب آبادی 1396-12-06 21:30
درودفراوان وسپاس بیکران خدمت جناب آقای دکتر ناصری عزیز و کلیه دست اندرکاران گرامی آکادمی ناصری-شاد و تندرست باشید
نقل قول کردن
0 #24 بهروز آزاد 1396-05-11 07:12
با سلام خدمت استاد گرانقدر و دانا
مطالب این ترم واقعا عالی بود و نگاه بنده به نحوه تفکر در جهان را کمی تغییر داده است و منطق جدیدی در ذهنم در حال شکل گرفتن است امیدوارم ترم جدید هر چه سریعتر اغاز شود بنده به صبرانه منتظرم
نقل قول کردن
0 #23 رضا ساکی 1396-04-15 05:46
جناب اقای دکتر ناصری عزیز
با سلام
مطالبی که در کلاس مبانی تئوری کوانتوم ارائه کردید مثل همیشه بسیار زیبا و لذت بخشه، بی صبرانه منتظر ترم بعدی تئوری کوانتوم هستم. از زحماتی که میکشید بسیار بسیار سپاسگذارم.
نقل قول کردن
0 #22 داوود فرجی سریر 1396-04-13 01:45
With Greetings,

I did not understand why during the dimming of the light the behavior changes from wave to particle. We have a wave function at full intensity of the light. We dim the light but we do not make any observations, or so to speak, we have not collapsed the wave function. So what happens when the light intensity is decreased to change the behavior from wave to particle when we have not made any observations yet or collapsed the wave function? I would appreciate if you can can shed some light on this topic. Thanks always .

Naaseri: dimming does not alter the nature of phtons, e.g. collapsing the wavefunction. Rather, it is only a simple procedure to reduce the number of photons. Thus, the photons remain as wavefunctions.
نقل قول کردن
+1 #21 رقیه اعتباری 1396-04-04 09:22
باسلام و خسته نباشید خدمت استاد ناصری..
از دنبال کردن مباحث باشما بسیار لذت میبرم..
سوال من اینه که در آزمایش یانگ یا سایر آزمایش ها وقتی الکترون شلیک میشه مگه توسط فردی که این کار رو انجام میده آبزرو نشده پس چطور از خودش رفتار موجی نشون میده؟؟
بانشکر..
نقل قول کردن
0 #20 مصطفی جواهری مقدم 1395-05-27 20:25
جناب آقای دکتر ناصری عزیز
با سلام و احترام
حضور در کلاس های مبانی تئوری کوانتوم آکادمی درک عمیق و روشن تری را نسبت به جهان پیرامون مان معرفی می نماید که تا کنون با آن آشنا نبوده ام. لذا بر خود واجب می دانم از جنابعالی و زحمات بی دریغتان در این عرصه تشکر و قدردانی نماییم. همواره برای شما و آکادمی محترمتان توفیق روز افزون آرزومندم.
با سپاس فراوان
مصطفی جواهری مقدم
نقل قول کردن
+1 #19 نرجس محمدی 1395-01-21 04:26
با سلام و احترام

و سپاس فراوان از زحمات بی دریغ شما استاد محترم

بحث جلسه آخر بسیار تکان دهنده بود و البته بسیار تامل برانگیز

یک سوال
در آزمایشی که ابتدا مشاهده، بعد تصمیم گیری و سپس پاسخ از طرف فرد آزمایش شونده وجود دارد. این آزمایش به چه صورتی انجام می شود؟ در واقع این سوال برای من ایجاد شده است که فردی که نتایج را بررسی و ثبت می کند خود نیز دارای خصوصیاتی شبیه فردی است که مورد آزمایش قرار گرفته است!!!

با احترام مجدد و تشکر

ناصرى:
با درود، مى توانيد ويديوهاى زيادى در اين مورد در اينترنت (مثلا youtube) ديد كه توصيه مى كنم به آنها مراجعه بفرماييد چون متاسفانه توضيح بيشتر از آنچه در كلاس عنوان كردم در اينجا ممكن نيست.
نقل قول کردن
+1 #18 سعید مومنی 1395-01-20 17:07
با سلام و احترام.
از زحمات شما استاد عزیز تشکر می نمایم.
لازم به توضیح است که ترجمه عبارت Pauli's exclusion principle در کتابهای فارسی اصل طرد پائولی است.
ما منتظر ویدئوی شگفت انگیز شما در مورد مغز هستیم.
با تشکر.
نقل قول کردن
0 #17 سعید مومنی 1395-01-15 17:34
با سلام و احترام.
با توجه به مبحث جلسه ششم فیزیک کوانتم مقدماتی، یعنی دو آزمایش گربه شرودینگر و ای پی آر، خواهشمندم ویدئویی در مورد پلاریزاسیون نور تهیه بفرمایید تا ما از این مطلب بهره مند گردیم.
همچنین در انتهای فیلم قسمت پنجم جلسه ششم اشاره کردید که در مدار اول هیدروژن دو الکترون وجود دارد در حالیکه اگر اشتباه نکنم در مدار اول هیدروژن یک الکترون موجود است و هلیم است که در مدار اول خود دو الکترون دارد. هر چند واضح است که این مورد سهوی بیان شده است و خدای ناکرده بحث ایرادگیری مطرح نیست.
ما همیشه قدردان زحمات شما هستیم.
به امید شرکت در دوره های بعدی.
با تشکر.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید